Pépesítés, turmixolás
Közzétéve: 2024. 08. 10.Ha már nem veszed meg ultra-feldolgozottként, Te se dolgozd fel!
A pépesítés vagy turmixolás elég divatos manapság, egész iparágak épülnek erre az újonnan (néhány évtizede) kialakult szokásunkra. Ha valaki rengeteg smoothie-t ivott az én voltam, mindez közel 10 évvel ezelőtt történt. Esküdtem arra, hogy ez jót tesz az egészségnek, és biztattam másokat is a fogyasztásukra. Óriási felelősség ez.
Az idők változnak, a tudásom és a tapasztalásom is, és lehet ciki, megváltoztatni a nézőpontunkat, de még mindig jobb, mint a fejet a homokba dugni. Amúgy nem sokkal a megagigaextralegjobbturmixgép megvásárlása után nem sokkal csökkent az elszántságom, mert utáltam takarítani
Egyéb étkezéssel foglalkozó csoportokban, Instagram oldalakon, pedig más sem látok, mint azt, hogy zúznak, pürésítenek, turmixolnak. Így teszik változatossá az étkezésüket. Sokszor a változatosság vezet minket, de nem biztos, hogy szükség van rá az élet minden területén.
Amennyiben az étkezésünk a helyi, természetes és szezonális alapelvek mentén zajlik, akkor sem az almát sem a banánt, sem a burgonyát és még a gyökérzöldségeket sem ebben a formában takarítják be.
Abban a pillanatban, hogy ledarálod feldolgozottá teszed. Persze egy fokkal jobb, mintha már eleve leturmixolva vásárolnád az Aldiban, tele tartósítószerrel, de véleményem szerint mindennapos fogyasztásra nem a legjobb választás, a marha egészségesnek tűnő és iszonyat finom frissen facsart narancslé banánnal turmixolva. Nem mondom időnként nem lehet megszínesíteni így a táplálkozásunkat, de érdemes tudni, hogy folyékony vagy homogén formában, már nem olyan hatással lesz a testünkre, mintha csak berágnánk. Például más inzulinválaszt fog kiváltani.
Ebben a témában is bőven van pro és kontra, és bármit is olvassunk tartsuk szem előtt, a zöldség/gyümölcs természetes megjelenési formáját, ha az állaga ettől eltér, az feldolgozásnak számít.
Számos tévhit vezettethetett a nagymértékű pépesítéshez
No 1: Jót tesz az emésztésnek.
(Nyilván amikor valaki képtelen megőrölni a fogaival az ételt, az egy másik szitu, de most tekintsük úgy, hogy nem ezzel állunk szemben. Aztán van az a betegség utáni állapot, amikor kímélni érdemes az emésztésünket, és a pépesítés ebből a szempontból hasznos lehet, de szerencsére ez nem mindennapos.)
Amikor pengékkel aprítunk a zöldségben/gyümölcsben megtalálható rostok sérülnek, roncsolódnak. Nem beszélve arról, hogy amikor folyadékként lenyeljük, az emésztés első fázisa a rágás kimarad. A rágás arra hivatott, hogy a termelődő nyállal összekeveredjen az étel, és meginduljon a szénhidrátok emésztése, valamint beinduljon a gyomorsav termelése.
No 2: Mikrotápanyagban, antioxidánsban gazdag.
Abban a pillanatban, hogy elvágjuk, vagy ledatáljuk, az antioxidánsok azonnal bomlani kezdenek.
Megkezdődik az oxidáció, gondolj a félbevágott almára vagy a meghámozott banánra, burgonyára És ez a bomlási folyamat az idő előrehaladtával fokozódik. Vagyis ha reggel elkészíted és csak délután iszod meg…még kevesebb lesz az értékes hatóanyag.
No 3: Magas a C-vitamin tartalma ezeknek az italoknak.
Egyes kutatások szerint a gyorsan forgó pengék felmelegednek, azt pedig tudjuk, hogy a C vitamin hő hatására bomlik.
Itt jöhet a lassan forgó présgép…ebben az esetben legalább a C vitamin tartalma megmaradhat, de ha megengeded, hozok pár érvet, ami mégis ellene szól:
- Fertőzésveszély, akinek van ilyen gépe tudja, hogy lehetetlen tökéletesen megtisztítani és a lötyböléses öblítés nem lesz elegendő.
- Ugyan a cukortartalom nem változik, de a megjelenési formája egyszerűsödik, könnyebben felszívódik, ami nagyobb munkára fogja a hasnyálmirigyet és nagyobb mennyiségű inzulint fog termelni, ami miatt beeshet a vércukor és jön a hipózás vagy a farkaséhség.
- Ha az étel természetes formában kerül a testbe, akkor az elemésztésével kalóriát használ, vagyis kevesebb jut a testünknek. A feldolgozott cuccokat emészteni nem nagyon kell. Ezért gyomorsavra sincs nagyon szükség, vagyis folyamatosan gyengülni fog.
- Bántja a fogzománcot.
- Gyengülnek a rágó és a nyelv/garat izmok, amik később légzészavarhoz is vezethetnek. Személyes véleményem, bár egyértelműen hipotézis szintjén, hogy azért van sok légzészavaros gyermek, mert a kelleténél tovább kapnak pépesített ételeket.