Gyomorsav

Közzétéve: 2024. 08. 10.


A gyomorsav egy fontos emésztőnedvünk, ugyanis ettől függ, hogy az elfogyasztott élelem tud e hasznosulni a szervezetben. A legtöbb esetben arról olvashatunk, hogy milyen kellemetlen a gyomorsav túltengés, és a kellemetlen tünetek enyhítése céljából szándékosan semlegesítjük azt. Miközben mások meg azzal küzdenek, amit a gyomorsav gyengesége okoz.

Nézzük a túltengést, ami nem feltétlenül az.

A gyomor fala védőnyákkal van bevonva, emiatt nem tudja marni az emésztőnedv, a gond akkor kezdődik, amikor ez a maró hatású sav valamilyen oknál fogva visszafelé áramlik a nyelőcső felé, és az ott lévő szöveteket károsítani kezdi. Erre az idegrendszer reagál és olyan anyagokat küld oda, amik gyulladást keltenek. Vagyis nem feltétlenül a savból van túltermelés, de az nagyon valószínű, hogy az nem a számára kijelölt helyen található. Ennek hatására kellemetlen tünetek sokasága teszi dis-komfortossá a mindennapokat. Ilyen az égő érzés a gyomorban vagy a mellkasban, fájó/nyomó érzés a szegycsont mögött, esetleg érzékeny fogak, hogy csak egy párat említsek. Bár rengeteg hatékony szer kapható, ami segít semlegesíteni a visszaáramló savat egy időre, ami egyébként magát a problémát nem fogja orvosolni ellenben gyengíti a gyomorsavat, ami miatt romlik majd az emésztés. Ezért célszerű a visszaáramlást csökkenteni, a sav semlegesítése helyett, ami legalább akkora problémát jelenthet hosszútávon.

A visszaáramlás csökkenthető életmódváltással, melynek leginkább a hasi zsír csökkentését és a légzés javítását kell céloznia. Most lehet furcsának tartod, hogy a légzés hogy jön ide, ezért máris folytatom. A Buteyko instruktori képzésen azt tanultam, hogy az elégtelen rekeszizom működés (gyenge rekeszizom) is okozhatja a gyomorsav visszaáramlását a nyelőcső felé. Ezért a megfelelő légzés valamint a légzés javítása elengedhetetlen a sav okozta problémák kezelésében.

Vannak olyan emberek, akik soha nem tapasztalták a sav okozta tüneteket, bár amikor a kelleténél több ételt préselünk a gyomrunkba és azonnal leülünk a számítógépünk mögé dolgozni, mint egy krumplis zsák, teljesen kizárt, hogy megússzuk. 🙂

Szóval mint mindennek az életben, a sav problémáknak is két oldala van. Van egy ellenpólus, vagyis ha van sok (bár most már tudjuk, hogy inkább, csak nem jó helyen található) sav, úgy lesz túl kevés, ami meg inkább gyengébb hatásfokot jelent.

Biztosan ismersz olyan embereket, akik nem kívánják a húst. Ennek oka lehet az, hogy nem elég a erős a gyomorsav a gyomrukban, hogy megeméssze azt. Ám ha nem kielégítő a sav összetétele a gyomorba került ételt nem tudja bontani, sőt az oda bekerült kórokozókat sem fogja tudni elpusztítani. Felborítva ezzel az emésztés teljes folyamatát.

Olyan bélszakaszokban lesznek túlsúlyban a patogén baktériumok, ahol egészséges emésztés esetén nem szabadna. Patogén baktériumok az egészséges mikrobiomban is megtalálhatóak, de túlsúlyban vannak a hasznos társaik. Amikor valami elromlik, akkor pedig a patogének kerülnek túlsúlyba. Ezek okozzák végül a rengetegféle emésztőszervi megbetegedést. Ennek a blogbejegyzésnek ez nem témája, helyette szeretném összefoglalni, hogy a gyomorsav hogyan erősíthető természetes módszerekkel.

Ám ahhoz, hogy tudd szükség van e erre, nem árt, ha valahogy letudod ellenőrizni, hogy elég erős-e a Te gyomorsavad.

Létezik egy végtelenül egyszerű módszer arra vonatkozóan, hogy leteszteljük a saját gyomorsavunk erősségét, és ezt a tesztet Bocsi Vikitől tanultam. Céklát kell fogyasztani és megfigyelni a vizelet színének változását. Erről bővebben itt olvashatsz.

Nézzük mi segíthet a gyomorsav erősítésében:

  • A rendszeres és tudatos stresszcsökkentés. Hogy miért ezzel kezdem? Amikor az idegrendszerünk szimpatikus tónusban van, akkor a test arra áll készen, hogy Te ütni vagy futni tudj. Ebben az idegrendszeri tónusban, háttérbe szorul az emésztés, nemcsak az emésztőnedvek termelésének csökkenése miatt, de a bélrendszer mozgásának lassulása miatt is. Bár nem a táplálkozáshoz kapcsolódik közvetlenül, de érdemes tudni, hogy az izmaink tónusa is az idegrendszer tónusától függnek.
  • Érdemes növelni az erjesztett/ fermentált ételek bevitelét. Savanyú káposzta vagy a kimchi, melyek pro-biotikus hatásúak, és amellett, hogy gyulladáscsökkentő hatásúak, segítenek helyreállítani a baktériumok egyensúlyát. Ide tartoznak a fermentált tejtermékek is, ha a laktózzal nincs különösebb problémánk. Egyes javaslatok szerint a folyékony ételen mennyiségének növelése is segíthet, különböző turmixok formájában, ám a turmixolásnak is megvan a maga hátránya.
  • Prebiotikum fogyasztás. A prebiotikum olyan rostfajta, mely olyan szénhidrátokból épül fel, mely ellenáll az emésztésnek, így kerülve a vastagbélbe, ahol aztán táplálják az ott élő hasznos bélbaktériumokat. Ám ez csak abban az esetben alkalmazható, ahol még nincs kialakult vagy diagnosztizált bélbetegség.
  • Manuka méz fogyasztása. A manuka méz egy különleges méz, melyet Új-Zélandon és Ausztráliában élő manukafa virágából gyűjtögetik a méhek. Azonban, ha az étkezésünket a helyi, szezonális és természetes elvek szerint folytatjuk, akkor lehet nem ez a legkézenfekvőbb megoldás, tekintve, hogy elég borsos az ára.
  • Természetes, helyi és szezonális irányelv követése – melyről a Kortalanul Prémium programban rengeteget tanulhatsz- az egyik legjobb módszer az emésztésünk egészségesen tartására.
  • Almaecet fogyasztása. Az almaecet megválasztásakor érdemes körültekintőnek lenni és nem az ipari ecetsavból gyártott verziót fogyasztani. Erről sokat beszéltük Mártival a Patikakert termékeinek bemutatásakor. pl az Ő általa készített bioalmaecet tökéletes a gyomorsav rendezésére. Érdemes 1 evőkanálnyi bioalmacetet 2-3 dl vízben feloldani és az meginni érzés szerint, vagy étkezés előtt vagy étkezés után. Ha erre képtelen vagy, kezd kisebb adagokkal, vagyis legyen hígabb a keveréked, ha így sem megy, akkor add hozzá a salátaöntethez.:)