Cékla, mint indikátor

Közzétéve: 2024. 08. 9.


A legutóbbi bevásárlás alkalmával, friss, zsenge céklára bukkantam, vettem is gyorsan egy párat. Így most mindenhez is eszem. Cékla szempontjából kétféle embercsoport létezik, az egyik akinek rózsaszín lesz a vizelete, a másik csoport, pedig nem érti, hogy ez hogy lehet. Korábban, mielőtt életmódot váltottam volna, gyakran a frász jött rám a mosdóban, és pánikba estem, mitől véres a vizeletem? Persze néhány pillanat múlva eszembe jutott, hogy ja…céklát ettem.

Így teljesen normális hogy rózsaszín a vizeletem, aztán kiderült, hogy ez nem is biztos. Hogy miért? Olvass tovább és megtudod!

A cékla szezonja május és november között van, a tapasztalatom az, hogy a legerősebb jelenléte augusztustól novemberig tart (ekkor kapni a legfrissebb gumókat). A céklát ne azonosítsuk az agyoncukrozott és tartósított befőttként kapható céklával, bár kétségtelen, hogy az is finom. 🙂

A cékla az egyik legegészségesebb gumós zöldség, ezért remek szénhidrát forrás.

Tele van antioxidánssal, vassal, magnéziummal és kalciummal. A cékla erős májtisztító hatással bír valamint támogatja a bélrendszert. Magas a betain tartalma segíti a zsírok lebontását és segít a szervezetnek a gyulladás leküzdésében. Ezért rendszeres fogyasztása betegség megelőző hatással is bír.

Nagyon hasznos étel, ha valakinek vashiánya van, de ne felejtsük el, hogy ha azt szeretnénk, hogy céklában lévő vas hasznosuljon, kell mellé a C-vitamin is!

Bocsi Vikitől, aki a Konyha megálmodója és tulajdonosa, rengeteget olvasok és tanulok. Nála olvastam egyszer egy posztban, hogy a cékla segít megvizsgálni, hogy az embernek elég erős e a gyomorsava.

Igen.

Elképesztő. Nem? A cékla majdnem úgy működik, mint a lakmuszpapír. Egy indikátor, mely színváltozással jelez.

Ha a cékla fogyasztása után nem sokkal a vizeleted színe megváltozik, akkor élj a gyanúval, hogy a gyomorsavad nem végzi el hiánytalanul a feladatát.

Ha a gyomorsav nem elég erős, akkor gyomorba bekerülő kórokozók továbbjuthatnak a bélbe komoly gondokat okozva. Továbbá a bekerült étel nem emésztődik meg a gyomorsav által rendesen, ami miatt, a tápcsatornában nem tudnak felszívódni és hasznosulni pl. az aminosavak.Ezért mindenképpen érdemes erősíteni, hogy javuljon a tápanyagok hasznosulása. A gyomorsav erősítésről itt olvashatsz bővebben.

Akinek gyenge a gyomorsava, általában nem is kívánja a számára nehezen emészthető ételeket, mint a hús, ami viszont elengedhetetlen az izomépítés vagy az izomtömeg megtartás céljából 40 év felett.

Erről a Lakatos Péter Életmentő izom c. könyvében olvashatsz.

A céklát elkészíteni egy rémálom, mindent összefog így véletlenül se fehér pólóban legyél a feldolgozás közben!

Én úgy szeretem a legjobban elkészíteni, hogy megmosom a gumót, és egyesével alufóliába csomagolom, majd 200 fokra 30-40 percre (attól függ zsenge vagy nem) beteszem a sütőbe légkeveréses programra. Az alufóliában hagyom kihűlni, majd kesztyűben megpucolom, és darabokban üvegtálba teszem, így innen bármilyen ételemhez hozzá tudom adni.

Ha vaspótlás miatt eszed, akkor egy kifacsart citrom levével csorgasd le a feldarabolt céklát.

Az élet minden területén fontos az egyensúly!

Így a cékla fogyasztása esetén is érdemes odafigyelni.

Azok az emberek, akik vesekő-képződésre hajlamosak, ne vigyék túlzásba a fogyasztását. Tulajdonképpen ez minden emberre igaz, aki céklát fogyaszt, ugyanis a céklának magas az oxalát tartalma. A legmagasabb koncentrációban a cékla levelében található ez a vegyület, mely antitápanyagként működik, ami pedig a mikrotápanyagok felszívódását megzavarhatják. Érdemes körültekintőnek kell lenni, abban az esetben is, ahol IBS (irritábilis bélszindróma) vagy áteresztő bél áll fenn, mert a  cékla tartalmaz olyan szénhidrátokat, melyek fermentálódnak a bélben, ezzel táplálva a  bélflóra tagjait, ám a jó bélbaktériumok mellett a panaszt okozókat is. Erről bővebben a Táplálkozásbeállítás csapatától olvashatsz.