Az antitápanyag
Közzétéve: 2024. 08. 9.Létezik olyan, hogy tápanyagban gazdag valami…és többségében arra törekszünk a Muti Mit eszel_Kortalanul étkezés Facebook csoportunkban, hogy minél több tápanyagot juttassunk a szervezetünkbe. Nem lepődsz meg biztosan azon a kijelentésen, hogy ha van tápanyag, akkor van antitápanyag is. De vajon ez mi lehet, arra itt találsz információt.
Hogy a törökök tudják-e a titkot vagy csak ösztönösen áztatják a diót, azt nem tudom, de ebben az országban láttam életemben először ilyen tálalást, egy három évvel ezelőtti nyaraláson.
Rengeteg kutatás foglalkozik azzal, hogy bebizonyítsa a növényi étrend jótékony hatását a szervezetre és legalább ugyanennyi azzal, hogy ennek az ellenkezőjét támassza alá. Fej fej mellett haladnak. Biztosan láttad a Kék zóna című dokumentum filmet, melyet egy húsmentesen táplálkozó ember készített el. Azt tudjuk, hogy az izom szintetizáláshoz (építéséhez) szükséges aminosavak az állati eredetű ételekben találhatóak meg, a szintetizáláshoz (józan paraszti ésszel: megeszed és előbb utóbb meglátszik a bicepszeden, ha eleget gyúrsz mellé) szükséges mennyiségben. Persze fontos, hogy az elfogyasztott húst képes legyél megemészteni és elemeire bontani elsősorban a gyomorsavad segítségével, ám ha a gyomorsav nem elég erős, akkor a bevitt élelem nem tud tápanyagként hasznosulni a tested számára.
Sokan az etikai vagy az állattatásra vonatkozó kivetnivalók miatt váltanak növényi étrendre, mások az állati eredetű ételek zsírsav profilra ható negatív változások miatt cserelik le az ételeik forrását, egyébként tévesen. A magas koleszterin szintről Lakatos Péter Kortalanul Prémium programjában sokat lehet tanulni.
most tegyük fel, hogy az állati eredetű ételeknek van negatív hatása az emberi szervezetre…úgy a növényi eredetű tápláléknak is. Mindezt úgy, hogy nem növel(het)nek a szervezetben az egészségre kockázatot jelentő faktorokat, hanem az ellenkezőjét katalizálják, vagyis hiányt okoz(hat)nak olyan létfontosságú mikrotápanyagok szintjében, ami egészségromláshoz vezetHET!
Természetesen nem biztos hogy fog, ahogy az állati eredetű táplálkozás sem.
Ilyen pl. a vas, a cink, a magnézium vagy a kalciumhiány.
A növények mindegyike tartalmazza, bár eltérő mennyiségben a fitinsavat, ami a növényi foszfor raktár valamint a fitátot is, ami valamilyen ásványi anyaghoz kötött fitinsav. Remélem még tudod követni
Amikor a fitinsav az ásványi anyaghoz kötődik, a szervezet nehezen vagy egyáltalán nem tud hozzáférni. Ennek az az oka, hogy emberi szervezet nem termel fitáz enzimet, amivel ezt lebonthatná. Vagyis az ásványi anyag, nem tud bejutni és hasznosulni az emberi szervezetbe.
A fitinsavnak egy különleges tulajdonsága, hogy a növényben található további ásványi anyagokat is megköti.
Magyarul:
Nézzük a diót, ami tartalmaz foszfort, egy raktárként szolgáló cuccban bezárva, emiatt nem hasznosítható az emberi szervezet számára. Továbbá mangánt is tartalmaz, amit a foszfor raktár magához köt.
Mivel a fitinsavat nem emésztjük, enzimhiány miatt, így az emésztőrendszerünbe kerülve, más tápanyagokkal beérkező ásványi anyagokat is képes megkötni, ami miatt azok nem szívódnak fel.
Így lesz valamiből antitápanyag. Nem vesz el semmit, egyszerűen nem engedi felszívódni, emiatt pedig hiánybetegségek léphetnek fel.
A legnagyobb mennyiségben a gabonák, olajos magvak és hüvelyesek tartalmazzak a fitinsavat és a fitátot. Többek között ezért nem eszik ilyesmit egy kortalan. Minden más növény is tartalmaz, azonban ott elenyésző a mennyiség.
Ugyan léteznek eljárások, amivel az antitápanyagként működő fitinsav csökkenthető, például a hántolás. Mivel az antitápanyag (tápanyag felszívódást/hasznosulást gátló hatás) a magot burkoló héj alatti részben található a legnagyobb mennyiségben.
Fitinsav: ha a magot vízbe áztatjuk a fitáz enzim aktiválódik, így csökkenthető az antitápanyag mennyisége. Tudatosan e vagy nem, de ezért ázik Törökországban a dió a vízben mielőtt megennék, és ezért jobb a hántolt mandula, mint a barna héjat magán hordó társa.
Persze van egy másik oldal is, mert vannak olyan betegségek, ahol pont ezt a hatását kiaknázva tudnak életet hosszabbítani. Ilyen pl. a veseelégtelenség vagy a daganatok bizonyos fajtái. Továbbá az antitápanyagok képesek a szervezetben antioxidánsként is működni, de ez is egy újabb blogbejegyzés lehetne.
Ezért nem eszik egy paleos, vagy egy Kortalan:
Hüvelyest
Magokat
Magliszteket
Gabonákat
Persze mindenki maga dönt, felelősségteljes, értelmes felnőtt emberként
Jó étvágyat a marék dióhoz vagy csicseriborsóhoz!
De csak ha beáztattad egy hosszabb időre