Katona Renáta – személyi edző, preventív gerinctréner
info@centraltrening.hu +36-30-205-3779
A Támaszkodj! online tanfolyamot két okból készítettem el.
Az egyik, hogy kevesen tudnak jól támaszkodni, a másik, hogy gyakori panasz szokott lenni a csukló, könyök vagy váll fájdalom, a támaszkodás közben. Sőt az is előfordul, hogy ezek a fájdalmak akkor is jelen vannak, amikor nincs támasz.
Az előbb említett fájdalmaknak az oka ugyanaz.
Izomegyensúly felborulás.
A fájdalom több fajtája létezik, attól függően, hogy éppen melyik izom érintett. A csuklónk, kezünk, ujjaink felépítése és működése különleges, hiszen ezzel vagyunk képesek finomhangolt, apró mozgásra a felső végtagunkkal. A legtöbb felső végtagot érintő probléma onnan ered, hogy bár több irányban lennénk képesek mozgatni, a kézfejünket, többnyire csak egyet használunk.
Az, hogy időnként megfájdul valahol, szerintem nem sem normális, de a rendszeresen vagy éppen rendszertelenül visszatérő fájdalom egyértelműen nem az. Ilyenkor érdemes elgondolkozni azon, hogy tegyünk ellene. Amikor valahol a testünkben fájdalom keletkezik a Google-t kérdezzük először, itt kutatunk tanácsokért. Amivel nem lenne nagy baj, ha nem tudnánk tovább ártani magunknak az itt olvasott sokféle sokszor egymásnak ellentmondó infóval, tanáccsal. A legtöbb csuklóval, könyökkel kapcsolatos panasz esetén a legelső elavult tanács: a „pihentessük-jegeljük”.
Mielőtt ezek alapján önszántunkból döntünk, mindenképp látogassunk meg egy orvost, készíttessünk vérképet, hogy kizárjanak olyan kórképeket, mint a köszvény vagy autoimmun megbetegedés, és eközben kezdjük el tanulmányozni a gyulladás folyamatát! A gyulladás azért jön létre, mert a normálistól eltérő mozgás hatására, a szövetek irritálódnak és emiatt az érintett területen a sejtek különböző kémiai anyagokat választanak ki. Ez lesz a gyulladás. Ezek a kémiai anyagok (gyulladás) az ízület környékén található nociceptorokat (veszélyt érzékelő receptorok) ingerelni kezdik. Ez az inger, mint információ a neuronokon keresztül az agyba jut, mint figyelmeztetés, hogy valami veszély van.
Az agy villámgyorsan lefuttatja a tapasztalataidat, a hitrendszeredet, számba veszi, hogy mennyire vagy nyugodt vagy éppen stresszes, mennyire szorongsz, hogyan és mennyit aludtál, mit és mennyit ettél, mit olvastál, mit hallottál, mit láttál…amiből végül döntés születik a stratégiára vonatkozóan. Lesz fájdalom, vagy nem. Ha az agy úgy dönt, hogy az érintett területet védeni kell, mert veszélyben van, kialakul a fájdalom, ezzel gátolva, hogy olyan mértékű mozgást végezz, ami tovább károsítja a szövetet. Légyszíves legközelebb gondolj erre, amikor a fájdalmat csillapítod! Ha a fájdalmat kiütöd, a receptorok nem tudnak jelezni az agynak, hogy ezt a mozgást már ne hajtsd végre, mert nem jó vége lesz. Ahogy a gyulladás megjelenik a test azon kezd dolgozni, hogy minél hamarabb eltakarítsa a „szemetet=gyulladást” a vérkeringés által. Ám Te azt a tanácsot kaptad, hogy jegeld! A jég viszont lassítani fogja a keringést ezen a területen, vagyis lelassul az eltakarítás, ezáltal a gyógyulás folyamata is. Vannak olyan helyzetek, amikor ez lesz a megoldás, de ezt mondja ki az orvosod!
A szervezetünk egy biogyógyszergyár, csak hagyni kell neki, hogy dolgozhasson.
Vissza a mozgásra, a teljes mozdulatlanság helyett érdemes olyan mozgásokat végezni, amivel nem irritáljuk az érintett veszély érzékelő receptorokat. Lehet, hogy ez a mozgástartomány nagyon kicsi és az is lehet, hogy érdemes távolabb kezdeni vagy máshogy, mint ahogy eddig mozogtunk.
Ez a mozgásanyag erre mutat Neked lehetőségeket, és segíthet a javulásban, ha következetesen és tudatosan időt szánsz Magadra.
Nagyon fontos, hogy a mozgásanyag nem helyettesíti sem az orvos, sem a gyógytornász szakvéleményét. Terápia helyett nem alkalmazható, de szépen kiegészíthető az.
A program tartalma:
Bevezető
Mi okozhat panaszt?
Hogyan használd a programot?
Napi rutin _ gyakorlatok a hétköznapi tevékenység közben
Önmasszázs – RAD eszközökkel
Alkar
Tenyér
Teljes hát- falnál
Felső háti szakasz- talajon
Bicpsz/Tricepsz – falnál
Váll – falnál
Programban használt eszközök: RAD Micro Rounds, RAD Naboso– ebben van egy db Microround, RAD Roller, RAD Recovery
Önmasszázs – eszköz nélkül
Gyakorlatsorok
Alkar és tenyér mobilizációs gyakorlatok jelenleg 5 kezdő és 2 haladó edzés, a program bővítés tervben. Amikor valamit szeretnék megjavítani és helyrehozni, akkor nem szempont a változatosság, de igyekszem színessé és kevésbé unalmassá tenni ezt az időszakot! A gyakorlások 15-45 percesek.
Ha kérdés merül fel, keress bátran az elérhetőségeim bármelyikén!
24900 Ft